Učenci 4. in 5. razreda OŠPP NIS so od septembra do novembra spremljali razvoj metulja – sviloprejke. Sistematično in v daljših časovnih intervalih so opazovali najprej majhne gosenice, nato velike gosenice, hranjenje (ličinka sviloprejke je samo liste murve), ustvarjanje zapredkov, izleganje metuljev, njihovo vedenje, oploditev in ponovno leganje jajčec ter odmiranje odraslih metuljev.
Pa vendar kot učiteljica z veseljem in navdušenostjo opažam, da učenci niso pridobili le novih znanj o popolni preobrazbi ali življenjskem ciklu metulja, temveč veliko več, kar je še pomembnejše za njihovo osebno rast in razvoj. Učenci so namreč ob tem še pokazali izjemno veliko mero empatije do živali – žuželk, marsikateri učenec je spremenil (za učenje ovirajoči) predsodek do gosenic in »gomazečih« živalic, izkazovali so skrb za hranjenje in nego živalic, se ob rokovanju z njimi popolnoma umirili, preizkušali svoje pripovedovalne zmožnosti, ko so predstavljali razvoj sviloprejke drugim učencem na šoli in predvsem odkrivali lepote in čudeže, ki nam jih nudi narava.
Za to bogato izkušnjo se zahvaljujemo gospodu Valentinu Lapanju Furlanu iz Ljubljane, ki nam je jajčeca sviloprejke velikodušno podaril.
Učiteljica Alenka Tancoš